Bigmode’un yeni oyunu Animal Well ile uygulamalı çalışma

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bigmode'un yeni oyunu Animal Well ile uygulamalı çalışma
Bigmode’un yeni oyunu Animal Well ile uygulamalı çalışma

Geliştirici Shared Memory ve yayıncı Bigmode’un ilk oyunu Animal Well’in tadına baktık. Animal Well’i tam anlamıyla bir kutuya yerleştirmek zor olsa da, Metroidvania tarzı bir keşif oyununda platform oyunları ve bulmaca unsurları barındırıyordu.

Animal Well’de bir çiçekten bu yeraltı bahçesi dünyasına çıkan isimsiz bir daire karakteri olarak oynuyorsunuz. Hiçbir öğretici yok ve oyun size ne yapacağınızı söylemiyor; keşfedip neler olduğunu bulmaya çalışmak size kalmış.

Oyunun tek geliştiricisi Billy Basso, “Oyunu tanımlamak biraz zor, herhangi bir türe uymuyor” dedi.

Yeraltındaki, tamamen birbirine bağlı dünya beni tetikte tutuyordu, bir bölgede neler olabileceğine dair tedirginlik uyandırırken aynı zamanda keşfetmeye devam edecek kadar ilginçti. Son altı yılını Animal Well üzerinde çalışarak geçiren Basso, başlangıçta eski tarz bir hayatta kalma-korku macera oyununu keşfederken hissettiğiniz duyguyu yakalamak istediğini söyledi.

Demo boyunca kuşlardan kirpilere kadar çeşitli hayvanlarla karşılaştım ve onlara yaklaşırken ne bekleyeceğimi bilemedim.

Basso, “Oyun hayvanlarla dolu ama dost canlısı olup olmadıklarını bilmiyorsunuz, bulmacaları çözmenize yardımcı olabilirler veya sizi öldürmeye çalışabilirler” dedi.

Zamanla oyun gelişti ve çeşitli farklı şeylerden ilham aldı.

Basso, “Gezilere gitmekten veya yerleri ziyaret etmekten, hatta yaşadığım mahalleyi bile ziyaret etmekten çok ilham alıyorum” dedi. Komik görünümlü taş hayvanların ve müzelerin bulunduğu büyümüş bahçelerin ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Basso, Animal Well için geliştirme sürecini kolaylaştıran kendi benzersiz motorunu yaptı.

“Kullanmadığım hiçbir özelliğim yok, bu noktada çok şık bir iş akışı.”

Başlangıçta zamanının çoğunu motora odaklanarak geçirdiğini ancak artık zamanının çoğunu oynanışa odaklanarak geçirdiğini söyledi. Bigmode ile çalışmak geliştirici için sürpriz bir nimet oldu.

Bazzo, “Çok ideal bir iş ilişkisiydi,” dedi, “İyi geri bildirimler alıyorlar ama önerileri konusunda baskıcı değiller; Hala yaratıcı kontrolün bende olduğunu hissediyorum.”

Animal Well’in 2024’ün başlarında Nintendo Switch, PlayStation ve Steam için çıkması bekleniyor.