Atari’nin gelecek oyunları: Days of Doom, Haunted House ve Qomp 2

Sending
User Review
0 (0 votes)
Atari'nin gelecek oyunları: Days of Doom, Haunted House ve Qomp 2
Atari’nin gelecek oyunları: Days of Doom, Haunted House ve Qomp 2

Atari adını düşündüğümde annemin beni oturma odasında oturtup çocukluğunda “video oyunlarının nasıl olduğunu” gösterdiğini hatırlıyorum. Bu ve Wade Watts’ın, Ready Player One’da Atari oyunları hakkındaki engin bilgisini dünyayı kurtarmak için kullandığını düşünüyorum.

Bu yüzden video oyunu vaftiz babası tarafından yayınlanan bazı yeni oyunlara göz atmaya karar verdiğimde ne bekleyeceğimden emin değildim.

Oynadığım yapımların hem sanat tarzlarının hem de türlerinin çeşitliliği şaşırtıcıydı. Sıra tabanlı roguelike oyunlardan Atari klasiklerinin yeniden yapımlarına kadar gerçekten gözüme çarpan üç oyun vardı.

Öncelikle SneakyBox tarafından geliştirilen Days of Doom adlı oyunumuz var. Bu tuhaf kıyamet sonrası sıra tabanlı strateji oyunu, hayatta kalanlardan oluşan ekibinizi Sanctuary’ye götürmeye çalışmanızı sağlayacak. Yol boyunca kaynak ararken zombilerle, akıncılarla ve canavarlarla karşılaşacaksınız.

Bu oyunun asıl eğlencesi, karakterinizin her birinin benzersiz yeteneklerini, savaş sırası kendilerine geldiğinde birbirleriyle birleşecek şekilde ayarlamaktan gelir. Düşmanları Silahşörle ateşe vermeden önce ateş yakıcıyla yağa bulamak tatmin ediciydi.

Prosedürel olarak oluşturulan seviyeler ve rastgele meydana gelen 50’den fazla olay nedeniyle her koşu benzersiz hissettirdi. Koşular arasında topladığınız kaynakları ana kampınızı geliştirmek için kullanırsınız ve Sanctuary’e ulaşmak için savaşırken genel bir ilerleme hissi verirsiniz.

Days of Doom, SneakyBox tarafından büyük platformlar için hayata geçirilmeden önce başlangıçta bir mobil oyun olarak tasarlanan Atari için orijinal bir IP’dir. Kıyamet sonrası oyun dünyasında, tuhaf bir neşe canlandırıcıydı.

Oyun Atari formülünü takip ediyor; alması kolay, ustalaşması zor. Sıra tabanlı strateji oyunları bazen bunaltıcı gelse de Days of Doom, hayatta kalanlarınızı sürekli olarak Sanctuary’e yönlendirmeyi umuyorsanız gerekli olan yüksek düzeyde derinliği korurken, giriş için çıtayı düşürme konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Daha sonra, aynı adı taşıyan 1982 macera oyununun yeniden yapımı olan Haunted House’a baktım. Haunted House, elle çizilmiş güzel video oyunu Retro Machina ile tanınan Orbit Studio tarafından geliştiriliyor.

Atari, Orbit Studio’ya başvurarak IP’lerinden biriyle oyun yapmak isteyip istemediklerini sordu. Lowey, Orbit Studio’nun bir Perili Ev oyunu yapma fikrinden heyecan duyduğunu söyledi.

Lyn Graves’in yerine geçerek, arkadaşlarınız hayaletler ve canavarlar tarafından yakalanıncaya kadar amcanızın eski malikanesini arkadaşlarınızla birlikte keşfedersiniz. Gulyabanileri yakalayıp arkadaşlarınızı serbest bırakmak size kalmış.

Haunted House, arkadaşlarınızı serbest bırakmaya çalışırken gizlice dolaşmaya vurgu yaparak rogue-lite gibi oynandı. Lyn’in arkadaşlarının her biri farklı istatistiklere sahipti ve bunları serbest bırakmak, sonraki koşularda oynanabilir bir karakter olarak onların kilidini açtı.

Her koşuda değişen, usule uygun olarak oluşturulmuş hileli seviyeler, içi dışarıdan göründüğünden daha büyük olan perili bir evi keşfetme hissini besliyor.

Perili Ev’in sanat tarzı bana 2006 yapımı Monster House adlı animasyon filmini hatırlattı. Perili evlerle ilgili bir şeyler çizgi filmlerde gerçekten işe yarıyor ve bu da bu oyun için harika. Ayrıca oyunun geneline dağılmış Atari paskalya yumurtaları da var ve eski Haunted House oyuncularının kesinlikle hoşuna gidecek.

Haunted House, ürkütücü sezona denk gelecek şekilde 12 Ekim’de Steam, Switch, PlayStation, Xbox ve Epic Games Store için tüm konsollara geliyor.

Son olarak, yarım asırdır hepimizin sorduğu soruyu cesurca soran oyunun devamı: “Ya Pong topu küreklerden kaçarsa?”

qomp2 bu yüce sorunun cevabını genişletmek için adım atıyor. Oyun, 2021’in bağımsız platform oyunu qomp’un hikayesine kaldığı yerden devam edecek. Top, kürek prangalarından kurtulmak için can atıyor, onu kurtaracak kişi sen olacak mısın?

Qomp’ta topu kontrol ediyorsunuz ve topun yönünü 90 derece değiştiren bir düğmeye basıyorsunuz. Pong’a benzer şekilde, minimalist bir kontrol şemasıyla çeşitli bulmacalarda ona rehberlik etmeye çalışırken top her zaman sürekli olarak ileri doğru hareket edecektir.

Lowey, orijinal oyunun geliştiricisi Stuffed Wombat’ın devam oyunuyla ilgilenmediğini, bu nedenle Atari’nin oyunun haklarını satın aldığını ve Graphite Labs’ı qomp2’yi geliştirmesi için görevlendirdiğini söyledi.

Graphite Lab, devrim niteliğinde bir özellik eklerken, ilk oyunun şaşırtıcı basitliğini korumaya özen gösterdi: ikinci bir düğme. İkinci düğme, topu şarj etmenize ve ivmesini artırmanıza olanak tanıyarak tonlarca yeni bulmaca fırsatının kapısını açar.

2024 yılının 1. çeyreğinde topun nereye gideceğini Steam, Switch, PlayStation, Xbox ve Epic Games Store’da öğrenebilirsiniz.

Platform bulmacalarına bayılıyorum bu yüzden bu oyunu denemek beni heyecanlandırdı. İki düğmeli kontrol şemasıyla, bir düğmeyi yönü 90 derece değiştirmek için, diğerini ise kısa çizgi için kullanırsınız. qomp2’nin dört dünyaya yayılmış 30 seviyesinin sonuna ulaşmak için ihtiyacınız olan tek şey bu.

Atari’de çeşitli tür ve tarzlarda yemek pişiren birçok yemek var. Lowey, onların yaptıklarını göreceğiniz şeylerin çoğunun, bir fikir konusunda tutkulu geliştiricilerle birlikte sahip oldukları bir IP üzerinde yeni yaklaşımlar içeren oyunlar oluşturmak olduğunu söyledi.

Atari’nin, kataloğundaki mevcut IP’lere derinlik katmanın yanı sıra, yeni IP’lerle markasındaki yaratıcılığı da artırmaya devam etmek istediği açık.

Lowey, “Atari 50 yıl öncesinden, 25 yıl öncesinden kalma bir marka ama aynı zamanda bugünün de bir markası” dedi.